Otužování a jeho přínosy pro imunitu - Cordeus

Jak podporovat svoji imunitu, sílu a odolnost – VI) Otužování

Jaký má vliv pravidelné otužování na náš imunitní systém? Jak nám může otužování pomoci zlepšit celkové zdraví? Je opravdu možné otužováním snížit úroveň a působení stresu? A jak s otužováním začít? O to se s vámi podělím v tomto krátkém videu. Proč v krátkém? Protože jsem ho natáčela ještě v březnu a voda byla pěkně ledová. Aby to bylo autentické, tak jsem se rozhodla natočit tohle povídání přímo z vody, která v té době měla kolem 6°C. A mluvit v ledové vodě je opravdu těžké, protože abychom se s chladem vyrovnali, je potřeba zhluboka situaci prodýchávat a soustředit se na hluboký výdech.

Přínosy otužování

Já sama se takhle pravidelně otužuji, ať už každodenní studenou sprchou a nebo se chodím 2x v týdnu vykoupat takhle do řeky nebo do jezera. Proč? Správně prováděné otužování totiž může významně podporovat naši životní energii, posiluje také kardiovaskulární systém, prokazatelně snižuje zánětlivé procesy v těle, tedy posiluje naši imunitu a zlepšuje celkovou schopnost těla regenerovat.

V ledové vodě navíc naše tělo produkuje hormony, které nám přinášejí dobrou náladu a vnitřní klid.

Otužování je pvažováno za neskutečně efektivní nástroj pro rozvoj naší mentální i fyzické síly, odolnosti a celkového zdraví (mám vyzkoušeno na vlastním těle). Chlad nás totiž učí přijímat velmi náročné podmínky a zároveň se v nich i hluboce uvolnit. A právě tuhle zkušenost lze potom přenést do jakékoli náročné stresové životní situace. To, že zvládneme stres v ledové vodě proměnit v uvolnění, to je podstatná zkušenost pro náš zdravý a šťastný život.

Dýchání a ledová voda nám zásadním způsobem pomáhají udržet si nejen dobrou náladu, čistou hlavu, jasné myšlení a vnitřní klid, ale i dobré zdraví a silnou imunitu. Já sama na otužování chladem, společně s hlubokým dýchaním, nedám dopustit. Ale chápu, že to vy můžete mít jinak. Každý jsme totiž jiný a každý se nacházíme v jiném životním období, máme jinak silnou energii – a i tohle je potřeba respektovat a vycházet si vstříc.

Nicméně aspoň postupné otužování, např. formou chladnější sprchy na závěr ranní hygieny, je lepší než-li nic. Jsem přesvědčena, že takové pozitivní „homeopatické působení“ chladu na naše tělo je velkým přínosem. Stačí minuta, dvě… Prodýchat… Přijmout a pustit a zase prodýchat…

Tip pro vaši praxi aneb jak na to?

Zkuste postupně zařazovat do svého života studenou sprchu. Teď na jaře je pro to ideální období, protože se otepluje, svítí nám sluníčko a i voda venku je stále teplejší a teplejší.

Soustřeďte se na dlouhé výdechy. Výdech naše tělo zklidňuje a příjemně ho uvolňuje (nádech ho příliš aktivuje). Cílem je se zklidnit a ve studené vodě uvolnit. V tom nám právě pomůže soustředění se na hluboké výdechy. Čím více nás voda studí, tím více se soustředíme na hluboký výdech a uvolnění

Kontrastní sprchy – level 1

Pokud ještě nejste na konstantní studenou sprchu zvyklí, tak ji můžete nahradit tzv. kontrastní sprchou, kdy minutu teče horká voda a 30 sekund ledová voda. Toto opakujete ve 3 cyklech za sebou, kdy zakončíte studenou sprchou. Když zvládnete tohle, můžete se přesunout k dalšímu levelu, tedy konstantní studené sprše.

Konstantní sprcha – level 2

Poté, co jste zvládli kontrastní sprchování (tedy střídání horké a studené sprchy ve 3 cyklech), zařadíte jiný postup. Nejprve se sprchujte teplou vodou, jak dlouho chcete, poté zakončíte sprchování minutovou studenou sprchou (čas můžete postupně prodlužovat, podle pocitu). Na běžného sprchování tedy otočte kohoutek směrem na studenou vodu. První týden můžete začít nejprve vlažnou vodou, další týden otočíte kohoutek na studenější a další týden na úplně ledovou.

Postup sprchování

Můžete začít postupně, od nohou směrem nahoru, podobně jako když si oblékáte jemné, hedvábné pyžamko.

  • Nejdříve si obléknete „pyžamkové kalhoty“, tedy začnete chladnou vodu pouštět přes šlapky nohou, lýtka, stehna až na boky.
  • Poté si přes ruce obléknete „pyžamkový kabátek“, tedy nejprve osprchujete ruce a paže, poté přejdete na přední břicho a hruď.
  • A na závěr si opláchnete studenou vodou záda a zakončíte osprchováním obličeje.

Nezapomeňte se soustředit na dlouhé výdechy. Výdech naše tělo zklidňuje a uvolňuje – a to je cíl! Zklidnit se a uvolnit se ve studené vodě.

Stačí, když vydržíte zpočátku nejprve půl minuty, potom postupně můžete přidávat na 1,5 minuty a myslím si, že 2 minuty jsou pro zdravotní benefity zcela dostačující.

Otužování v přírodě – level 3

Otužování v přírodě je další level této techniky. Když půjdete kolem nějakého hezkého jezera, řeky nebo potůčku, tak zkuste smočit ve vodě aspoň nohy – po lýtka, po kolena nebo až po zadek. Chvilku postůjte a situaci prodýchejte… Dýchejte zhluboka, soustřeďte se na výdech, pozorujte své tělo, nekřičte, nehysterčete, buďte v sobě… Je to takové postupné, přívětivé otužováníčko… Pro své tělo tím však uděláte opravdu hodně.

Pokud vás zajímá více, přidávám níže odkazy na stránky a videa, věnující se technice otužování.

Závěrem a co bude příště?

V dalším videu si povíme něco o doplňcích stravy a jejich vlivu na náš imunitní systém…

Takže mějte krásný den a nebojte se studené vody, je to náš kámoš a toho se není třeba bát… Těším se příště… Bára

Autor článku a videa: Bára Wolfová Balcarová – poradenství výživy a zdravého stylu života (program Metabolic Balance)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.