Jak podporovat imunitu - zaměřování pozornosti - Cordeus, Bára Wolfová Balcarová

Jak podporovat svoji imunitu – I) Zaměřování pozornosti

V centru Cordeus se v rámci našich služeb zaměřujeme z velké části na prevenci, kdy inspirujeme a učíme naše klienty, jak podporovat svoji sílu, odolnost, imunitu a trvalé zdraví. Proto jsme pro vás připravili tento malý videoseriál, kde najdete postupně jednotlivá doporučení a tipy na téma Jak ještě více podpořit svoji sílu, odolnost a imunitní systém. V aktuální situaci totiž tohle téma považujeme za stejně tak důležité, jako téma ochrany před virovou nákazou. A ono to vlastně spolu velmi úzce souvisí.

Pokud raději koukáte, podívejte se video. Pokud raději čtete, tak přepis videa najdete níže.

Téma pro vás připravila a zpracovala Bára Wolfová Balcarová, jejíž hlavní činností je poradenství výživy (program Metabolic Balance) a zdravého životního stylu. V centru Cordeus působí již 15 let.

I) Zaměřování pozornosti

První téma, které považuji za hodně důležité, je to, kam zaměřujeme svoji pozornost. Těch informací, ať již faktických nebo děsivých běhá kolem nás tolik, že už sama mám potřebu je vypínat. Možná to i vy máte podobně.

Já jsem se rozhodla zaměřovat svoji pozornost nikoli na obavy a strach z toho, co vidím v médiích, co se vedle mě děje, nebo co z toho může být, ale zaměřuji pozornost na svoji sílu, zdraví, vnitřní klid, maximální podporu imunitního systému, ale také na přijetí této situace.

Proč? Ve zkratce – panika, strach a úzkost zvyšují riziko jakékoli infekce. Pokud se budu zaměřovat na obavy a strach, které se přirozeně do naší mysli vkrádají v souvislosti s tou dnešní situací, podporuji tím ve svém těle velký stres. Stres zvyšuje tvorbu stresových hormonů. Tyto stresové hormony pak snižují sekreci hormonů, které pozitivně podporují regeneraci a vnitřní prostředí těla. Mám-li tedy stres, protože zažívám obavy a strach, oslabuji svoji imunitu, připravuji se tak o svoji sílu a také snižuji celkovou odolnost organismu. Díky tomu jsem pak samozřejmě náchylnější k jakémukoli onemocnění.

Abych mohla svůj přístup změnit (protože strach je přirozenou součástí naší DND a ať si to přiznáváme nebo ne, tak se každý něčeho někde uvnitř bojíme), bylo třeba se soustředit nejprve na přijetí svého strachu a přijetí celé této situace. Já to mám podobně jako s přijetím chladu (celoročně se totiž koupu v ledové vodě). Pokud se ponořím po krk do ledu, je to velmi stresová situace, ze které mohu mít i strach. Když svůj strach a ponoření do ledu přijímám a díky hlubokému dýchání se v této situaci uvolním, tak se tento strach a obavy proměňují třeba ve vzrušení, radost a nebo hluboký klid a já se tak dostávám do neutrálního stavu. A díky tomu to, co se mě nebo v mé blízkosti děje, mohu prožívat více neutrálně, v klidu, bez vnitřního stresu.

Důležité je ale to, že když nezažívám stres, má moje tělo prostor pro přirozenou regeneraci a neoslabuji tak zbytečně svoji imunitu, sílu a odolnost, ale naopak je podporuji.

Pokud tedy mohu doporučit, nesoustřeďte se zbytečně na svůj strach a obavy, nedávejte jim ve své mysli prostor – jenom je pozorujte, přijměte, obejměte je aby se mohly proměnit a nechte je odejít. Pokuste se raději naplňovat svoji mysl vnitřním klidem, mírem, modlitbou, meditací, silou, přijetím a odevzdáním, smířením, radostí a dalšími zdraví podporujícími myšlenkami, ale i konkrétními skutky.

V souvislosti s tím jsem si teď vzpomněla na jeden italský film Život je krásný, od režiséra Roberta Benigniho, kde je krásně vidět, jak přijetí hrozné situace, pozitivní úhel pohledu a nastavení mysli, mohou i velmi složité a strašné podmínky udělat snesitelnými a přijatelnými.

Věřím svému imunitnímu systému, protože se o něj snažím dlouhodobě pečovat jak nejlépe umím, ale to neznamená, že třeba nemohu onemocnět. Ale nebojím se, protože obavy do své mysli nevpouštím, místo toho ji naplňuji vírou, že pokud by se tak stalo, tak si s tím mé tělo poradí a zvládne to. Ve stejném duchu se snažím působit i na svoji 77 letou maminku a další své nejvíce ohrožené blízké. Ale jak se říká, člověk míní, osud mění a kdo ví, jak to vlastně všechno na tom světě je…

Ale vím, že prožívaný strach, obavy a nejistota jsou velmi oslabující a proto si je do svých myšlenek nevpouštím.

Tip pro vás – praxe

Na závěr mám pro vás jeden konkrétní tip, který si můžete vyzkoušet v praxi: Když na vás přijde nějaká chmura, úzkost, obavy nebo strach, představte si, že stojíte u silnice, po které sem a tam jezdí různě barevná autíčka, která v sobě nesou určitý druh energie. Tak třeba černé autíčko veze smutek a úzkost. Křiklavě oranžové autíčko veze zase strach a obavy. Jemně fialové autíčko veze hluboký klid a smíření. Žluté zase třeba radost a naději.

A vy stojíte na okraji té cesty a můžete se rozhodnout, do kterého z těch autíček nastoupíte. Když u vás zastaví třeba to auto vezoucí strach a obavy a otevře vám dveře, nemusíte do něj naskočit jenom proto, že u vás zrovna zastavilo, protože rezonujete aktuálně se strachem a obavami. Zhluboka se nadechněte a volně vydechněte, poděkujte mu a řekněte, že si přece můžete vybrat a raději si počkáte na auto s jinou barvou. A stejně jako když máváte na taxi, tak si zamáváte třeba na to žluté autíčko, které veze radost a naději a do toho nastoupíte.

Tímto způsobem se můžete naučit, jak přesměrovat svoji pozornost tvořivým směrem. Mě tohle mnohokrát hodně pomohlo zachovat si pozitivní mysl, třeba to pomůže i vám.

Závěrem

Soustřeďme se raději na téma naděje, důvěry, lásky, odvahy a radosti (vzpomeňte na autíčka). Tam kde je radost, tam není prostor pro strach. Naše radostné prožitky totiž posilují naši psychickou imunitu. A psychická imunita se pak projevuje i v odolnosti fyzické.

Příští článek a video zaměříme na dalšího důležitého podporovatele imunity, a to bude pohyb. Opatrujte se….

Autor článku a videa: Bára Wolfová Balcarová – poradenství výživy a zdravého stylu života (program Metabolic Balance)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.