Vážení klienti,
společnost Centrum trvalého zdraví o.p.s. (více vnímána pod označením Cordeus) ukončila nabídku svých služeb k 30.6.2024.
Služby, na ktéré jste byli zvyklí (dětské plavání, masáže, kosmetika a další) nově nabízí společnost Bazén Bořislavka s.r.o.
Telefon: 793 969 700
Email: Info@bazenborislavka.cz
Webové stránky: www.bazenborislavka.cz
Terapeuti: Petr Englich, Michal Pavlů, Petra Bzirská, Marek Schimmer, Pavla Hanzlíková, Beata Vejnovič a Dana Šourková působí v prostorách pronajatých Bazéném Bořislavka i nadále. K rezervaci funguje systém Rezervanto či výše uvedené kontakty.
Naši terapeuti i my děkujeme za přízeň a těšíme se na Vás! Bazén Bořislavka.
Přátelé, přinášíme Vám zajímavý článek, který vyšel v Parlamentních listech.
VLIV PORODU NA PSYCHICKÝ VÝVOJ ČLOVĚKA
Moderní psychologie přišla v posledních letech s názorem, že psychický vývoj člověka nezačíná až v raném dětském věku, ale již v prenatálním období. První se tímto začal prakticky zabývat MUDr. Stanislav Grof, český emigrant žijící ve Spojených státech amerických a psycholog světového významu. Navázal na dílo S. Freuda a C. G. Junga. Využil teoretických zkušeností C. G. Junga, který jako první upozornil na dobu nitroděložního vývoje, ve které, podle jeho bádání, již existuje vědomí budoucího dítěte a vymezil dále pojem transpersonální (nadosobní) roviny.
MUDr. Stanislav Grof se začal zabývat vybavováním porodních traumat navozením tzv. změněného stavu vědomí nejdříve pomocí psychedelických látek a později bez použití jakýchkoli drog. Je otcem Holotropní metody přístupu k vědomí neboli holistické integrace psychiky člověka. Tato metoda pracuje se třemi rovinami naší osobnosti: autobiografickou – tj. sebeprožívací a vzpomínkovou, perinatální – tj. sebeprožívací, ale nedostupnou vzpomínkami, transpersonální – tj. překračující sebeprožívání i osobní paměťové záznamy. K perinatální a transpersonální rovině je možné se dostat pouze za změněného stavu vědomí. Navození tohoto stavu je osobně aktivní, bez použití jakéhokoliv vyvolávajícího prostředku, pod vedením školeného terapeuta, znalého všech tří rovin.
S. Grof rozdělil perinatální období do 4 stádií – tzv. bazálních perinatálních matric (matrice znamená v překladu vpečetění).
I. MATRICE
Je to období od početí do začátku porodních děložních kontrakcí. Jedná se o symbiózu plodu s matkou. Dítě cítí a vnímá velmi přesně psychické i fyzické rozpoložení matky a vnímá pocity, jež má matka vůči jemu samotnému. Pokud je I. matrice radostná a harmonická, vytváří kvalitu bezpečí, jistoty a pevné půdy pod nohama v dalším životě.
Pokud je však dítě nechtěné, zplozené např. násilím pod vlivem alkoholu, pokud jej matka vnitřně odmítá, pak je toto zárodkem depresí a základního životního postoje, že nestojí vůbec za to žít.
II. MATRICE
Začíná s porodními stahy dělohy a trvá po celou první dobu porodní. Z hlediska dítěte je tato fáze bezvýchodná a strašná. Neví, co se s ním děje a je nuceno do pasivity – nemůže dělat nic jiného, než čekat. Po celou dobu je vystaveno silným tlakům. Pokud probíhá první doba porodní fyziologicky 8 – 12 hodin, pak je pro dítě výchovná a posiluje odolnost.
Trvá-li však příliš dlouho, pak ji psychika dítěte nezpracuje a je zárodkem těžkých depresí. V klasické psychiatrii se tento stav nazývá endogenní (vnitřní) deprese, což je opakující se deprese bez zjevné příčiny. Klasická psychiatrie nemá na tyto stavy žádné účinné prostředky, zatímco holotropní metoda je dokáže zcela vyléčit. Úmyslně je totiž vyvolá a zhmatatelní tak, že je převede z podvědomí do vědomí, kde je může klient s pomocí terapeuta zpracovat, pochopit a pročistit.
Začíná ve chvíli, kdy jsou porodní cesty otevřené a dítě sestupuje. Ve srovnání s II. matricí je tato matrice optimistická a přináší úlevu. Je ovšem fyzicky náročná jak pro matku, tak pro dítě. Hezký průběh III. matrice přináší do budoucnosti smysluplnost, pevnost a vnitřní sílu. Komplikace v druhé době porodní (např. dušení, přílišné stlačování některých částí těla, apod.) může mít za následek koktavost, psychosomatické potíže jako např. astma, problémy s hrtanem a se zažíváním. Vliv III. matrice souvisí také s prožíváním sexuality. Špatný průběh je někdy primární příčinou sexuální agresivity (zejména u mužů).
IV. MATRICE
Trvá od narození k přestřižení pupečníku. V této době prožívá dítě spoustu smyslových změn. Je to doba velmi důležitá a její průběh je prakticky zcela závislý na chování personálu porodního sálu. Důležitou roli na pozitivních vjemech novorozence hrají: tlumené osvětlení, tiché hlasy, položení dítěte bezprostředně po narození na břicho matky, aniž bychom přerušovali kontakt pupečníkem, jemné pomalé dotyky, přestřižení pupeční šňůry až po několika minutách poté, co dotepe, neoddělování dítěte od matky.
V této matrici se dítě setkává s prvkem přijetí sebe sama. Je-li „povedená“, pak je zárodkem mentální dospělosti a člověk dokáže nést odpovědnost za to, co dělá. „Nepovedená“ IV. matrice se v dospělosti projevuje častým upadáním do sklíčenosti a přílišným odevzdáním se. Klient se špatnými záznamy z této matrice nedokáže přijmout sebe sama.
Vliv císařského řezu na psychiku jedince
Je samozřejmé, že záznamy v psychice dětí porozených operativní cestou jsou jiné. Neprožily to, co většina z nás a měly svůj příchod na svět ulehčen. Tím ovšem přišly o mnohé primární prožitky a o zkušenosti probojovat se na svět. Ze zkušeností psychologů – terapeutů zabývajících se holotropní metodou je zřejmé, že tito lidé bývají pasívnější a málo invenční. Mají problémy v sociálním chování, jelikož nedokáží snadno komunikovat. Bojí se mluvit ve společnosti a nezřídka se neumí seznámit s protějším pohlavím. U takto narozených dětí je velmi důležitý brzký kontakt s matkou, který uvedené následky tiší.
Vliv porodu na další vývoj psychiky jedince považuji za nepřehlédnutelný a myslím si, že porodnictví u nás má po této stránce obrovské mezery, jelikož si tuto skutečnost prakticky vůbec neuvědomuje a nepřipouští. Pokud by se nám údaje uvedené v této kapitole zdály příliš nepravděpodobné, nemění to nic na věci, že přirozeně vedené porody zanechávají v psychice matky i dítěte zcela jiné záznamy než porody klasické – intervenční.
Převzato: Parlamentní listy 2013
Petra Bzirská – cvičitelka gravidjógy
„S celým článkem plně souzním. Aby těhotenství i porod proběhly co nejlépe, radím ženám prožívat tuto dobu co nejvíce v klidu, ale aktivně. Mám vlastní zkušenost, jak s dýcháním, tak s porody nejen mými, ale i mých klientek.
Přijďte si se mnou zacvičit ne lekce gravidjógy nebo využijte intimní, harmonizující SVĚTELNOU TERAPII pro vnitřní klid.
V rámci sezení se naučíte: jak dýchat u porodu, při jednoduchých jógových cvičeních si uvědomíte, jak snadno se lze uvolnit fyzicky i psychicky.
Získaný klid vám napomůže k vnitřní komunikaci s děťátkem.
Při soukromých lekcích i při skupinovém cvičení se naučíte pozice, které vám pomohou proti bolesti zad, proti otokům, nedostatečnému dýchání.
Osvojíte si pohodlné pozice, které budete moci využít k samotnému porodu.“